Polska mierzy się aktualnie z największym od dekad kataklizmem wynikającym ze zmiany klimatu - powodzią, która dotknęła już tysiące osób w południowej części kraju, a wciąż może wyrządzić kolejne szkody. Miliony z nas zrzucają się na pomoc dla poszkodowanych, ale to nie my powinniśmy ponosić koszty powodzi - odpowiedzialność powinni wziąć za nie ci, którzy najbardziej przyczynili się do kryzysu klimatycznego, czyli wielkie firmy paliwowe. Właśnie dlatego Inicjatywa WSCHÓD wychodzi z propozycją utworzenia Superfunduszu Klimatycznego.
Zdjęcie: Julia i Natalia Pater, działaczki Inicjatywy WSCHÓD z Paczkowa (woj. dolnośląskie), po zakończonych pracach wolontaryjnych u mieszkańców Głuchołazów (woj. opolskie).
W ramach mechanizmu Superfunduszu Klimatycznego, wprowadzonego już w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych (m. in. w stanach Vermont czy Nowy Jork), firmy emitujące najwięcej gazów cieplarnianych, a tym samym najbardziej wpływające na zmiany klimatu, musiałyby przekazać część swoich zysków do specjalnego Funduszu. Dochody z Funduszu zostałyby wykorzystane na opłacenie przede wszystkim natychmiastowej pomocy w regionach dotkniętych kataklizmami takimi jak aktualna powódź, ale również projektów kluczowych dla zmniejszenia tragicznych skutków kolejnych tego typu zjawisk - odbudowy przybrzeżnych terenów podmokłych, modernizacji najważniejszej infrastruktury czy tworzenia systemów odprowadzania wody deszczowej.
Aktualna odpowiedź rządu na sytuację powodziową nie jest ani wystarczająca, ani sprawiedliwa - większości kosztów tego typu kataklizmu nie powinni pokrywać ani mieszkańcy poszkodowanych terenów, zaciągając pożyczki i kredyty; ani obywatele, których podatki trafiające do budżetu państwa zasilą rozwiązania takie jak program “Odbudowa plus”; ani nawet bobry. Koszty muszą ponieść prawdziwi winowajcy, czyli najwięksi emitenci, z których rekordowych w ostatnich latach zysków tylko ułamek zasila budżet państwa.
Choć Superfundusz Klimatyczny nie zastąpi rozsądnej i długofalowej polityki klimatycznej, to może wesprzeć nas w radzeniu sobie z nową rzeczywistością życia w katastrofie klimatycznej i nadchodzącymi katastrofami takimi jak susze i powodzie. Przekierowanie chociaż części zysków wielkich koncernów na walkę z drastycznymi skutkami wynikającego z ich działań kryzysu to absolutne minimum.
Pokażmy, że to najwyższa pora, by pociągnąć prawdziwych winowajców takich tragedii do odpowiedzialności. Zachęcamy do podpisania naszej petycji w sprawie stworzenia Superfunduszu Klimatycznego i podania jej dalej! Sprawiedliwość klimatyczna teraz!
Comments