top of page

Dlaczego “Wschód”? 

Geneza naszej nazwy to zarówno “wschód słońca”, jak i geograficzne położenie.

Chcemy przynosić nadzieję na niedaleką, lepszą przyszłość - tak jak słońce, które zwiastuje nowy dzień, my zwiastujemy zmianę.

Odczarowujemy obraz wschodniej Europy, czerpiemy z naszej tożsamości i staramy się rozumieć nasze kultury i historię. Sprzeciwiamy się utożsamianiu naszego regionu wyłącznie z rosyjskimi wpływami i agresją.

Skąd możecie nas znać?

Cicho już byłyśmy!

Wspólnie z milionami Polek, w październiku 2023 roku obaliłyśmy rząd Zjednoczonej Prawicy.

Nasz spot pokazujący różne oblicza rzeczywistości życia Polek pod władzą PiS, dotarł niemalże wszędzie i w ostatnich dniach kampanii wyborczej poruszył setki tysięcy niezdecydowanych wyborczyń i wyborców do urn.

Pojechałyśmy wtedy w Polskę, by w wielu miastach i miasteczkach wspólnie z chętnymi osobami organizować akcję pod hasłem “Cicho Już Byłyśmy”.

 

Nasza kampania i jej wymowny symbol - gest środkowego palca na ustach - do dziś inspirują ruchy na całym świecie. 

KonradSkotnicki-66.jpg

Konfrontujemy polityków

Stajemy twarzą w twarz z naczelnymi politykami Polski i świata. W ostatnich miesiącach przed trudnymi pytaniami aktywistek i aktywistów Wschodu nie mogli uciec Premier Donald Tusk, Premier Mateusz Morawiecki, Prezydent Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i wielu innych polityków różnego szczebla w Polsce i za granicą.

Dodaj chwytliwy tytuł

W tym akapicie możesz dodać dowolną treść, którą chcesz udostępnić użytkownikom. Kliknij „Edytuj tekst” lub kliknij dwukrotnie, aby dodać własny tekst i zmienić czcionkę.

Jak się zaczęło?

Wschód powstał z pilnej potrzeby chwili i chaosu, który w naszych życiach spowodowały różne kryzysy.

Wywodzimy się z ruchu klimatycznego, wiele z nas działało w młodzieżowych ruchach i organizacjach, a w ostatnich latach nie raz wychodziłyśmy na ulice - m.in. na Strajki Kobiet czy Młodzieżowe Strajki Klimatyczne - by walczyć o możliwość decydowania o własnym ciele, adekwatną politykę klimatyczną, równe prawo do miłości, czy wspierając działania różnych grup społecznych i zawodowych. 

fotka17.jpg
fotka10.jpg

Działamy w ramach międzynarodowej społeczności aktywistów klimatycznych, m.in. poprzez ruch Fridays For Future, a także w sieci europejskich ruchów feministycznych. Często współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami z zagranicy.

DSC06930.jpg

Zobacz

KonradSkotnicki-542.jpg

Dlaczego 'Wschód'?

Geneza naszej nazwy to zarówno “wschód słońca”,  jak i geograficzne położenie. 

Chcemy przynosić nadzieję na niedaleką, lepszą przyszłość - tak jak słońce, które zwiastuje nowy dzień, my zwiastujemy zmianę.

 

Bo odczarowujemy obraz wschodniej Europy, czerpiemy z naszej tożsamości i staramy się rozumieć nasze kultury i historię. Sprzeciwiamy się utożsamianiu naszego regionu wyłącznie z rosyjskimi wpływami i agresją.

Skąd możecie nas znać?

Wstrzymajcie ogień!

Co 10 minut w strefie Gazy ginie jedno dziecko. Pod gruzami budynków uwięzione są całe palestyńskie rodziny. Strefa Gazy jest dziś cmentarzyskiem dzieci i ludności cywilnej, a Izrael dzięki temu raczej nie przybliża się do pokoju a wyłącznie do piekła na ziemi. 

KonradSkotnicki-275.jpg

działaj z nami!

Bądź na bierząco z naszymi działaniami i pomóż nam walczyć o lepsze jutro! 

bottom of page